JUBILEUSZOWE ŚWIETOWANIE COC – KWIATY, MUZYKA I ŚPIEW.

 

Wydarzenie realizowane było we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i współfinansowany ze środków PFRON

 

     Duszpasterstwo osób chorych i niepełnosprawnych swoją działalność rozpoczęło w latach osiemdziesiątych XX wieku, a 20 lat temu, w 2004 r. na wniosek  Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych, ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski na mocy dekretu  z dnia 08 lipca 2004 ustanowił i z serca pobłogosławił Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej, jednocześnie mianując Asystentem Kościelnym Księdza Prałata Stanisława Ładę. Ten akt prawny był owocem pracy założycieli Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych, księdza Stanisława Orlikowskiego Pallotyna, Pani Marioli Płotki pierwszej Przewodniczącej Stowarzyszenia i osób pełnych zapału do wcielenia w życie idei księdza prałata Luigi Novarese, które ofiarnie pracują i współtworzą Stowarzyszenie do dzisiaj. Niezwykle istotne dla rozwoju Stowarzyszenia COC Archidiecezji Gdańskiej były pielgrzymki osób niepełnosprawnych do Lourdes, corocznie organizowane przez 30 lat, od 1986 roku przez księdza Stanisława Ładę. Dekret z dnia 08 lipca 2004 roku powołujący Stowarzyszenie COC Archidiecezji Gdańskiej miał na celu nadanie sformalizowanej struktury dla działającej prężnie grupy związanej z duszpasterstwem osób chorych i niepełnosprawnych, z Proboszczem  Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim, księdzem Stanisławem Ładą.

Opracowano Statut Stowarzyszenia, powołano Radę i Komisję Rewizyjną. Od tego momentu Stowarzyszenie posiada osobowość prawną według prawa polskiego i kanonicznego. Możliwości i działania Stowarzyszenia bardzo się poszerzyły. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego i działa wyłącznie na zasadach wolontariatu. Dokonania z minionych lat były radością, która zainspirowała obchody 15 lecia w Fihalmonii Bałtyckiej, a następnie 20 lecia działalności Stowarzyszenia. Tym razem Rada COC postanowiła zorganizować jubileuszowe świętowanie w formie  otwartego dla wszystkich pikniku. Chcieliśmy  pokazać innym środowiskom naszą duchowość, radość ze wspólnego spędzania czasu i wyrazić wdzięczność Opatrzności Bożej i ludziom za 20 lat dokonań grupy blisko 500 osób, niepełnosprawnych, chorych, opiekunów rodzinnych i wolontariuszy, a także podziękować naszemu  Asystentowi  Kościelnemu  Księdzu Stanisławowi Ładzie. 

     Rozpoczęliśmy radosne świętowanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 12.30 mszą świętą w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w  Pruszczu Gdańskim. Przewodniczący Stowarzyszenia Pan Zdzisław Waszkiewicz  wprowadził poczet sztandarowy  Stowarzyszenia, poprzedzony pokaźnych rozmiarów różańcem z kwiatów  wykonanym przez osoby z naszego Stowarzyszenia 13 sierpnia 2024 na spotkaniu w „Ogrodzie Biblijnym” prowadzonym przez Siostry Pallotynki w Gdański.

Mszę Świętą koncelebrowaną  sprawowali:

Ks. Wojciech Grzegorek odpowiedzialny za Apostolat CVS, Przewodniczący Międzynarodowej Konfederacji Ochotników Cierpienia,

Ks. Kanonik Grzegorz Królikowski, Opiekun Duchowy Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej,  

Ks. Prałat Stanisław Łada, Asystent Kościelny Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji  Gdańskiej 

Ks. Andrzej Wiecki, Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, który przewodniczył koncelebrze. W wygłoszonej homilii nawiązując do słów Magnificat i Apokalipsy Świętego Jana rozdział 12 Niewiasta i Smok ksiądz Andrzej zwracał uwagę na znaczenie uwielbienia Boga w życiu człowieka, otwarcie na drugą osobę i modlitwę za Ojczyznę na wzór Maryi. Przestrzegał nas przed ułudą fałszywej dobroci, źle pojętego pragnienia ukrywania cierpienia.  Od 20 lat Stowarzyszenie gromadzi ludzi w różnym wieku, z różnych pokoleń, którzy wpatrzeni w Maryję, wsłuchani w Słowo Boże próbują poradzić sobie z własnym cierpieniem, a także ulżyć cierpiącemu bratu. To co robimy wynika z Ewangelii, to nie jest czysto ludzki pomysł jak dobrze zorganizować pomoc dla ludzi.  Podkreślamy  wartość życia i godność każdej osoby. Kaznodzieja z mocą podkreślał -,,wartość życia człowieka jest zawsze taka sama od poczęcia do śmierci. Czy to życie jest bardziej czy mniej sprawne dla Boga nie ma żadnego znaczenia, czy jest to osoba młoda czy stara, która już po ludzku nic nie może zdziałać, dla Boga nie ma znaczenia. Mocą Ducha Świętego napełnia każdego z nas, nawet wtedy kiedy po ludzku nic się nie dzieje. Maleńki ukryty w łonie Maryi Jezus napełnia Duchem Świętym Ją i Elżbietę, i tak jest w życiu każdego z nas. Od 20 lat każdy z Was daje swoje życie dla innych, ofiaruje cierpienie, uczy się wchodzić w ślady Maryi szczególnie tej z Lourdes i Fatimy. I za to dziś Bogu dziękujemy.”    

     Po mszy świętej w procesji przeszliśmy do Centrum Kultury Faktoria w Pruszczu Gdańskim, gdzie mogliśmy świętować nasz jubileusz dzięki gościnności i wielkiej pomocy w organizacji wydarzenia Pana Piotra Pułkowskiego, Dyrektora Centrum Kultury i Sportu, oraz jego współpracownikom, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

     Część oficjalną, przywitaniem wszystkich gości rozpoczął o godz. 14.15 Ksiądz Stanisław Łada. Następnie przekazał głos prosząc o dalsze prowadzenie uroczystości Pani Beacie Szewczyk – Soboczyńskiej, redaktor z Radia Gdańsk. Pani Beatce z całego serca dziękujemy za bezinteresowny dar ze swojego ciepłego głosu i pełnej dobrej energii osobowości.  

     O przedstawienie historii Stowarzyszenie poproszony został Pan Zdzisław Waszkiewicz, Przewodniczący Stowarzyszenia COC.

Następnie nasi dostojni goście kolejno dzielili się swoimi przemyśleniami i składali życzenia z okazji jubileuszu.

Nie można by było zrealizować żadnego z naszych planów, bez dobroci i życzliwości ludzkiej, często bezinteresownie poświęconego czasu, dobrego słowa i podpowiedzi. Dlatego z serca dziękujemy!

Pani Katarzynie Weremko, Dyrektor Departamentu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku za wieloletnie, życzliwe wspieranie naszych działań, 

Pani Małgorzacie Czarneckie Szafrańskiej, Przewodniczącej Rady Miasta Pruszcz Gdański i Panu Jarosławowi Karnath, Staroście Pruszcza Gdańskiego. 

Państwu, jako przedstawicielom lokalnej Administracji jesteśmy wdzięczni za objęcie patronatem naszego jubileuszu,  za ciepłe słowa pod adresem naszego Księdza Stanisława, który jest autorem  wielu inicjatyw integrujących i  rozwijających środowisko miasta. 

Panu Dariuszowi Majorkowi, Dyrektorowi PFRON Oddziału Pomorskiego za wieloletnią przyjaźń i życzliwość, o czym sam wspomniał. W swoich słowach podkreślił  znaczenie godności osoby niepełnosprawnej, dla której niepełnosprawność nie powinna być ograniczeniem w aktywnym życiu. Dając przykład własnego życia, zwrócił uwagę, że to właśnie upór i działanie osoby niepełnosprawnej zmienia otoczenie, czego przykładem jest poprawa w sferze barier architektonicznych. To Pan Dyrektor przypomniał, że w województwie pomorskim jest ok 60 stowarzyszeń pomagających osobom chorym i niepełnosprawnym, ale nas wyróżnia i charakteryzuje wspólnotowość.

Księdzu Wojciechowi Grzegorkowi  Duszpasterzowi odpowiedzialnemu za Apostolat CVS, Przewodniczącemu Międzynarodowej Konfederacji Ochotników Cierpienia za wskazywanie rozwoju duchowego. Szczególnie dziękujemy za obraz, który powstał w Fundacji Betlejem w Moudzie w Kamerunie.

Księdzu Grzegorzowi Królikowskiemu, Opiekunowi Duchowemu Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej, za wieloletnią przyjaźń i pełne humoru świadectwo swojego powołania.

Przyjaciołom z Centrum Ochotników Cierpienia w Elblągu i Bydgoszczy. Dziękujemy za Waszą obecność i piękne życzenia. Za wiele lat wspólnych doświadczeń w organizowaniu apostolatów.  

Na zakończenie części oficjalnej, po raz pierwszy w naszej historii, z wielką radością wręczona została Nagroda Specjalna za długoletnia pracę na rzecz Stowarzyszenia COC.

Pani Urszula Burda, Członek Rady COC odczytała słowa laudacji, a nagrodę w postaci kopii figurki Matki Bożej Zamiatającej wręczył opowiadając Jej historię Ksiądz Wojciech Grzegorek.

 

Nagrodę otrzymała Pani Halina Łada

 

Wszyscy składamy Pani Halinie, naszej Hani serdeczne gratulacje i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, radości, wytrwałości, wielu łask od Boga, oraz  nieustajacej opieki Matki Bożej z Lourdes.

Kończąc część oficjalną Pani Beata zaprosiła do udziału i przedstawiła zasady konkursu na najpiękniejszy wianek lub bukiet z ziół i kwiatów, robione zgodnie z tradycją święta Matki Bożej Zielnej. Przed wejściem do amfiteatru pod dużym namiotem bukiety, kwiaty i zioła konkurowały z materiałami promocyjnymi i formacyjnymi naszego Stowarzyszenia. Stoisko budziło zainteresowanie i radość z możliwości wykonania bukietu lub wianka.

Wielu przyniosło swoje prace zrobione w domu. Komisja konkursowa składająca się z trzech osób, której przewodniczyła Siostra Pallotynka, Blanka Sławińska miała naprawdę trudne zadanie, żeby wybrać trzy najładniejsze bukiety i wianki. 

Z amfiteatru udaliśmy się do części muzealnej, gdzie dzięki hojności naszych sponsorów czekał na nas kociołek zupy krem z białych warzyw, bigos z młodej kapustki, pieczone kiełbaski,  pieczywo, liczne ciasta i napoje, za które bardzo dziękujemy darczyńcom:

                                                            

    

  

Piekarnia-Cukiernia Sławomir Mielnik

Młodzieży starszej i młodszej, która podawała posiłki, za ich trud w ten upalny sierpniowy dzień, należy się wdzięczność i brawa.

W części muzealnej w klimatyzowanej sali mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną, pokazującą 20 lat naszej pracy w apostolacie. Jej autorami są nasi młodzi, zdolni przyjaciele ze wspólnoty.

Pokaz karmienia sów był z kolei niespodzianką przygotowaną dla przez pracowników Faktorii, młodych entuzjastów swojej pracy. Dziękujemy!

     W doborowym towarzystwie czas szybko płynie.  O godzinie 17.30 zgromadziliśmy się ponownie w amfiteatrze, aby wielbić śpiewem Pana Boga i Matkę Bożą.

Wokalistka, znana nam ze śpiewu podczas  mszy świętych w Sopocie Pani Ewa Rzeszotarska z zespołami Soli Deo i Adonai za autentyczność, za profesjonalne wykonanie, za modlitwę śpiewem, otrzymała nie tylko brawa, ale nasze serca.  

     W przerwie koncertu ogłoszono zwycięzców  konkursu na najpiękniejszy bukiet i wianek dla Matki Bożej Wniebowziętej. Gratulujemy zwycięzcom. Komisja oceniła według regulaminu, ale czy istnieją brzydkie kwiaty? 

Żeby tradycji stało się za dość ksiądz Stanisław poświęcił zioła i kwiaty, a my podziękowaliśmy Panu Bogu za  bogactwo i obfitość stworzonego świata, prosząc Go o łaski i opiekę.

     Następnie Pani Beata wywołała na scenę Siewców Lednicy, zespół którego utwory zna każdy, kto Pana Boga chwali, kto w niego wierzy. Specjalnie na ten jubileuszowy dzień, zaprosiliśmy legendarny zespół muzyczny. Tańczyliśmy i  śpiewaliśmy: Tańcem chwalmy Go… , Słuchaj Izraelu …, Tak, Tak Panie Ty wiesz, że Cię kocham … i wiele innych. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy pieśń Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo … 

Dziękujemy artystom, obsłudze technicznej, że zechcieli razem z nami być i świętować! Z nami wielbić Pana!

     Fotorelacja z naszego jubileuszu to praca fotografów, Pana Waldemara Pileckiego i Tomasza Potejko, którym serdecznie dziękujemy! Będziemy z wdzięcznością wspominać Waszą pracę. Szczególnie ucieszyła nas wielka rodzinna fota z dronu.

     W przygotowania do świętowania jubileuszu 20 lecia zaangażowanych było wiele osób. Dziękujemy! Niech Dobry Bóg wynagrodzi Wam Waszą pracę na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych!

E. Stec

(Zdjęcia po naciśnięciu w poniższy link)

XX JUBILEUSZOWE ŚWIETOWANIE COC

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl