Pielgrzymka COC na Jasną Górę z włączeniem się w 59 Krajową Pielgrzymkę Apostolstwa Chorych.
W piątkowy poranek 50 osobowa grupa osób niepełnosprawnych z opiekunami, ze Stowarzyszenia COC AG pod przewodnictwem opiekuna duchowego księdza Stanisława Łady wyruszyła na Jasną Górę.
05 lipca 2024 ks. Stanisław Łada uczestniczył w dorocznym spotkaniu diecezjalnych duszpasterzy Apostolstwa Chorych pod przewodnictwem krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych ks. Wojciecha Bartoszka. Spotkanie to było powiązane z 59 Krajową Pielgrzymką Apostolstwa Chorych, w której już kolejny raz współuczestniczyliśmy.
Doświadczenie osamotnienia osób chorych, starszych było eksponowane przez krajowego duszpasterza, jako najtrudniejsze, jako ból duszy. Zwrócił się z apelem do rodzin, aby odwiedzali swoich bliskich i o nich pamiętali.
W sobotę 06.07.2024 o godz. 10 modlitwą różańcową z rozważaniami ks. Marka Konska nowo mianowanego dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej rozpoczął się program modlitewny pielgrzymki.
Konferencja dla chorych ks. prof. Marka Chmielewskiego p.t. Walka modlitwy w oparciu o czwartą część Katechizmu Kościoła Katolickiego odpowiedziała nam na wiele pytań i wątpliwości wokół miejsca, czasu modlitwy oraz trudności i pokus.
Po konferencji kwartet smyczkowy “Akademos”, utworami Bacha, Mozarta, Vivaldiego i Haydna pozwolił nam cieszyć się pięknem muzyki i barokowej architektury jasnogórskiej bazyliki.
O godzinie 12:00 rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Adriana Galbasa SAC, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Chorych. Mszę świętą koncelebrowali ks. prof. Marek Chmielewski, ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych oraz diecezjalni duszpasterze Apostolstwa Chorych i kapelani szpitalni. Nasi przyjaciele, członkowie COC AG Maria, Piotr, Krzysztof i Dawid czynnie uczestniczyli w liturgii. Podczas Eucharystii były obecne na ołtarzu relikwie św. Perygryna, patrona osób chorych onkologicznie. Homilia Arcybiskupa Adriana Galbasa niezwykle bogata w treści prowadziła nas przez rozważania od beznadziei cierpienia do nadziei zawartej w podstawach duchowości Apostolstwa Chorych, uczyła jak przyjmować cierpienie, znosić je i ofiarować w zjednoczeniu z Chrystusem, jak ofiarować w konkretnym, dobrym celu, ale też w łączności z Kościołem za: zbawienie świata, Ojczyznę, Papieża. Nawiązując do hasła nadchodzącego Wielkiego Jubileuszu Odkupienia “Pielgrzymi nadziei”, powiedział: “albo jest się pielgrzymem nadziei, albo włóczęgą rozpaczy”. Podkreślał rolę modlitwy, ale i obecności, towarzyszenia choremu. Na analizę Słowa Bożego na ten dzień pod kątem nadziei poświęcił dużą część homilii, będziemy do niej wracali i rozważali podobnie jak i do wiersza Tarasa Szewczenki “W Tobie nadzieja moja…”. Msza święta była transmitowana przez TVP 3 w paśmie ogólnopolskim, a odtworzyć ją można na stronie Apostolstwa Chorych /www.apchor.pl./
Następnie o godzinie 14:30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych oraz proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie. Na zakończenie pielgrzymi zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem na sposób “lourdzki” i rozesłani do swoich środowisk, aby nieść nadzieję, tam gdzie człowiek poszukuje Boga.
Nasza dwudniowa modlitwa na Jasnej Górze to również uczestnictwo w Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP z odsłonięciem Cudownego Obrazu, Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, w Mszach świętych sprawowanych przez ks. Stanisława Ładę w naszych intencjach, oraz modlitwa indywidualna.
W drodze do domu nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, słynące z licznych cudów uzdrowienia. Podczas Mszy Świętej w bazylice Wniebowzięcia NMP był czas na dziękczynienie za piękny czas i atmosferę naszego pielgrzymowania.
Na zakończenie w Radomsku z podziwem spojrzeliśmy na jasną bryłę barokowej świątyni, kościoła św. Lamberta w drodze na obiadek. Obiadek w restauracji “Las” baaardzo nas zaskoczył. Wracaliśmy w radosnym nastroju, pokrzepieni na duchu i ciele.
E.S.
Dziękujemy Fundacji Energa w Gdańsku za sponsorowanie transportu autokarowego.
(Zdjęcia po naciśnięciu w poniższy link)