ŚDM - LIZBONA 2023 Z COC.

Światowe Dni Młodzieży to radosne spotkanie młodzieży z Papieżem. Hasło tegorocznych Dni Młodzieży brzmiało „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Maryja udała się z pośpiechem, ponieważ spieszyła się przekazać dobrą nowinę o Mesjaszu.

W dniach od 30 lipca do 10 sierpnia odbył się wyjazd członków Centrum Ochotników Cierpienia na ŚDM do Lizbony na spotkanie z Papieżem. Grupa osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami i wolontariuszami udali się do Portugalii, by wspólnie z młodzieżą z całego świata uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu.

Był to intensywny i piękny czas. Pielgrzymi zwiedzili Lizbonę, uczestniczyli w katechezach i Mszach świętych w strefie polskiej (Polska Lizbona). Odbyły się tam również koncerty, na których wszyscy tańczyli i śpiewali. 3 sierpnia, w Parque Eduardo VII, miało miejsce pierwsze spotkanie młodzieży z Papieżem. Piękna uroczystość miała charakter radosny i modlitewny. Odbył się koncert wraz z prezentacją wielu krajów. Papież przemówił do młodych, powiedziawszy, że każdy jest kochany i powołany do miłości.

5 sierpnia nasi pielgrzymi udali się do Fatimy na wspólny Różaniec z Papieżem. W Kaplicy Objawień Papież modlił się z chorymi o pokój na świecie. Nasi podopieczni wraz z opiekunami mieli możliwość osobiście przywitać Papieża, podając mu dłoń i otrzymać papieskie błogosławieństwo. Tego momentu nie da się zapomnieć.

W noc, z 5 na 6 sierpnia na polu w Pargue Tejo w Lizbonie pod otwartym niebem młodzi mieli czuwanie nocne, a rano papieską Mszę Świętą z wygłoszoną homilią Papieża Franciszka do młodych.

Po zakończeniu wszystkich uroczystości ŚDM nasza grupa powtórnie udała się do Fatimy, gdzie spędziła trzy dni w Domu Cichych Pracowników Krzyża (3 km od Sanktuarium). Pielgrzymi codziennie mogli zwiedzać Sanktuarium i modlić się we własnych intencjach u stóp Matki Bożej Fatimskiej.

Grupa zwiedziła również Nazare - miasteczko nad oceanem. Można było opalać się na plaży i kąpać w oceanie a także miejscowość Aljustrel (ok. 2 km od Sanktuarium), gdzie znajduje się dom świętych Franciszka i Hiacynty, oraz dom Łucji.

Mimo różnych perypetii, ten czas był wart swoich trudów. Wspaniałe chwile spędzone razem zostaną w pamięci na długo. Niewątpliwie, spełniło się marzenie wielu naszych podopiecznych.

Dziękujemy organizatorom, opiekunom i wolontariuszom za ich wielkie serce, za to, że pomagali i otaczali swoją opieką.

Dziękujemy również z całego serca naszym darczyńcom i sponsorom za nadaną nam możliwość uczestniczenia w ŚDM w Lizbonie.

Olga Wydra, uczestnik wyjazdu, członek Rady COC.

#FundacjaPZU

Wyjazd był wspófinansowany ze środków Fundacji PZU”

#FundacjaENERGA

Wyjazd był wspófinansowany ze środków Fundacji ENERGA”

#ORLENFUNDACJA

Wyjazd był wspófinansowany ze środków Fundacji ORLEN”

 (Zdjęcia po naciśnięciu w poniższy link)

ŚDM - LIZBONA 2023 Z COC.

 

 

Kalendarz Świętych

Czerwiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

POLECAMY

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl