30 października. Niedziela ze Św. Janem Pawłem II.

Krzyż jest potrzebny do misji.

Będziecie moimi świadkami!

Przeżywanie miesiąca misyjnego w towarzystwie Matki Bożej

i świętych, którzy naznaczyli duchowość bł. Luigiego Novarese

 

Z pism św. Jana Pawła II (z Orędzia na Światowy Dzień Misyjny 2002)

Misja ewangelizacyjna Kościoła polega zasadniczo na głoszeniu Bożej miłości, miłosierdzia i przebaczenia, objawionych ludzkości przez życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, naszego Pana. W liście apostolskim Novo millennio ineunte podkreśliłem znaczenie kontemplacji bolesnego i chwalebnego oblicza Chrystusa. Sercem chrześcijańskiego orędzia jest głoszenie paschalnego misterium Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Bolesne oblicze Ukrzyżowanego "prowadzi nas do zbliżenia się do najbardziej paradoksalnego aspektu Jego tajemnicy, jaka się ujawnia w godzinie ekstremalnej, w godzinie Krzyża" (n. 25). W Krzyżu Bóg objawił nam całą swoją miłość. Krzyż jest kluczem, który daje swobodny dostęp do "mądrości, która nie jest z tego świata ani od władców tego świata", ale do "boskiej, tajemniczej mądrości, która pozostała ukryta" (1 Kor 2, 6, 7).

Czytaj więcej...


23 października. Czwarta niedziela. Ze świętą Małgorzatą Marią Alacocque.

Światowy Dzień Misyjny

Do misji potrzebne jest serce

Będziecie moimi świadkami!

Przeżywanie miesiąca misyjnego w towarzystwie Matki Bożej

i świętych, którzy naznaczyli duchowość bł. Luigi Novarese

Z pism św. Małgorzaty Marii Alacoque:

Pewnego razu, stojąc przed Najświętszym Sakramentem, znalazłam się cała zalana Jego Boską obecnością i z taką siłą, że zapomniałam o sobie i o miejscu, w którym się znajdowałam. Oddałam się Jego Boskiemu Duchowi i powierzając moje serce mocy Jego miłości, sprawił, że długo spoczywałam na Jego Boskiej piersi i odkrył przede mną cuda swojej Miłości i niewytłumaczalne tajemnice swojego Najświętszego Serca, które trzymał w ukryciu przede mną aż do tej chwili, kiedy otworzył mi je po raz pierwszy. I uczynił to w sposób tak prawdziwy i czuły, że nie pozwalam sobie na cień wątpliwości, biorąc pod uwagę skutki, jakie ta łaska we mnie wywołała, choć zawsze boję się łudzić we wszystkim.

Czytaj więcej...


16 października. Trzecia niedziela ze świętą Teresą z Avila.

Misja wymaga kontemplacji.

Będziecie moimi świadkami!

Przeżywanie miesiąca misyjnego w towarzystwie Matki Bożej

i świętych, którzy naznaczyli duchowość bł. Luigi Novarese

 Z "Drogi doskonałości" św. Teresy z Avila

Myślenie, że Bóg dopuszcza do swojej intymności ludzi, którzy kochają przyjemności i są wolni od trudów, jest absurdalne. Jestem całkiem pewna, że Bóg wyznacza im o wiele trudniejsze próby, a ponieważ prowadzi ich po szorstkiej i pełnej przepaści ścieżce, na której czasami wydają się gubić drogę, tak że muszą zawrócić, aby rozpocząć podróż od nowa, konieczne jest, aby Jego Majestat podtrzymywał ich nie wodą, ale winem, tak aby, upojeni, nie zdawali sobie sprawy z tego, co cierpią i mogli to znieść. Z tego powodu widzę bardzo niewielu prawdziwych kontemplatyków, którzy nie są pełni odwagi i zdecydowani na cierpienie, ponieważ pierwszą łaską, jakiej Pan im udziela, jeśli są słabi, jest zaszczepienie w nich odwagi i sprawienie, by nie obawiali się cierpienia jakiegokolwiek rodzaju.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl