Osiek Dobry Brat 2023

„OSIEK, DOBRY BRAT - REHABILITACJA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WRAZ Z OPIEKUNAMI” projekt realizowany we współpracy z Zarządem Województwa Pomorskiego i współfinansowany ze środków PFRON dobiegł końca.  

 Zapraszamy do lektury relacji uczestnika i koordynatora wyjazdu. 

        W środę 16 sierpnia o godz. 9 30 wyruszyliśmy z Gdyni Grabówka zabierając po drodze uczestników turnusu rehabilitacyjnego w Osieku. Grupa nasza liczyła 40 osób, w tym 29 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, w większości znacznej, 5 opiekunów rodzinnych i 6 wolontariuszy. Wśród uczestników było 5 osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i 2 chodzące o kulach, korzystające z wózków inwalidzkich doraźnie.  

Zakwaterowanie mieliśmy w ośrodku „Dobry Brat'', przepięknie położonym w lesie nad Jeziorem Kalebie. Dom rehabilitacyjny był w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, pozbawiony barier architektonicznych. Pobyt nasz rozpoczął się badaniami lekarskimi i ustaleniem zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Korzystaliśmy z 3 zabiegów dziennie. Były to między innymi hydroterapia, masaże, aquavibron, krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, magnoterapia, grota solna. Zabiegi zostały wykorzystane w 100 procentach. Cześć uczestników skorzystała dodatkowo z zabiegów płatnych, między innymi laser, wirówki głębokie, UGUL, krio, kąpiele perełkowe. Poza tym codziennie rano odbywała się gimnastyka relaksacyjna prowadzona przez wykwalifikowanego rehabilitanta.  

Przez cały pobyt mieliśmy do dyspozycji salę konferencyjną, w której odbywały się spotkania integracyjne i wspólne modlitwy. W trakcie pobytu 2 razy odwiedził nas nasz opiekun duchowy z COC ksiądz Stanisław Łada. Odprawił  Mszę św. inauguracyjną i Mszę św. kończąca turnus. Z kolei Mszę św. niedzielną odprawił nam Ksiądz Krzysztof Dalecki nowy wikariusz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim i opiekun duchowy tamtejszej grupy przewodniej COC. Był to Jego pierwszy dzień w tej Parafii i już znalazł czas dla nas. Obu księżom jesteśmy bardzo wdzięczni za duchowe wsparcie. Dziękujemy. 

W ramach zajęć popołudniowych korzystaliśmy też ze spotkań organizowanych przez ośrodek. Uczestniczyliśmy w wieczorku tanecznym z muzyką na żywo, ognisku z pieczeniem kiełbasek, wieczorze karaoke - piosenki biesiadnej oraz zajęciach z techniki zdobniczej Decoupage i tworzenia świec ozdobnych.  

Ośrodek położony jest w lesie i nad jeziorem, nad którym posiada przystań w pełni przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, mogły  więc skorzystać z atrakcji wodnych również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Do dyspozycji uczestników były rowery wodne i kajaki.  

Na zakończenie turnusu odbyło się spotkanie podsumowujące. Wszyscy uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie z pobytu. Był to czas spędzony aktywnie a zarazem spokojny i pełen relaksu. Pogoda przez cały pobyt dopisała, było słonecznie i z uśmiechem. Dziękujemy. 

E.S. 

    

 (Zdjęcia po naciśnięciu w poniższy link)

2023 Osiek Dobry Brat

Kalendarz Świętych

Lipiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

POLECAMY

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl