2023 Głogów rekolekcje dla animatorów COC

„Chory jest drogą Kościoła”

 

     W dniach 19  -  22 października 2023 r. odbyły się w Głogowie w „Domu Uzdrowienie Chorych im. Jana Pawła II” rekolekcje dla przewodniczących  i animatorów Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia.

Rekolekcjom przewodniczył ks. Wojciech Gregorczyk, odpowiedzialny za apostolat COC w świecie.

Zjechaliśmy się z różnych zakątków Polski. Było nas 65 osób, w tym z naszej archidiecezji gdańskiej uczestniczyło 7 osób: Zdzisław Waszkiewicz jako przewodniczący Stowarzyszenia COC oraz animatorzy.

Do Głogowa dotarliśmy ok. godz. 14.00. W progach domu przywitały nas, jak zwykle bardzo serdecznie s. Małgorzata Malska i s. Ewa Figura. Tego samego dnia już o godz. 15.30 odbyła się pierwsza konferencja wprowadzająca nas w klimat i program rekolekcji, a po kolacji o g. 20.00 spotkaliśmy się wszyscy w auli na zawiązaniu wspólnoty i Agape.

W następnych dniach odbyły się kolejne konferencje: „Rola przewodniczącego COC”  oraz „Apostolat potrzebuje świętych”. Te dwa omawiane tematy przybliżyły nam zagadnienie jak odkrywać sens cierpienia i jak nie wypierać swojego cierpienia, ale jak ochoczo przyjąć to cierpienie.

Omawialiśmy poszczególne zadania przewodniczącego i animatorów wynikające ze statutu Stowarzyszenie COC np. że: przewodniczący  dba o właściwy kierunek formacji członków i wspomaga ich aktywność poprzez konferencje, rekolekcje, podejmowanie inicjatyw własnych itd.

COC kieruje się w formacji ogólnej, duchowej i apostolskiej swoich członków    zasadami zaczerpniętymi ze Słowa Bożego, z nauczania Kościoła, ze wskazań pasterskich biskupów oraz z charyzmatu Założyciela, rozumianego zgodnie z jego własną wykładnią i świadectwem.

Skupiliśmy się też nad formacją osobistą, gdzie szczególnym środowiskiem tej formacji jest grupa przewodnia /w parafiach/ w oparciu na ogólnym programie formacyjnym określonym na płaszczyźnie międzynarodowej i krajowej przez Konfederację Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia.

Grupa przewodnia dąży do realizacji swoich celów utrzymując stałe kontakty ze wszystkimi członkami przedstawiając im różne propozycje formacyjne w zależności od potrzeb. Zachęca pojedyncze osoby do włączenia się w pracę duszpasterską w parafii.

Na konferencji mocno podkreślano,  że działalność COC polega na „obecności towarzyszącej”. Założyciel, ks. Prałat Luigi Novarese, uznał tę obecność za szczególną misję ludzi cierpiących:  „docierać do chorego przez chorego z pomocą zdrowego brata lub siostry”.

W artykule statutu COC mówiącym o duchowości stowarzyszenia przypomniano, że duchowość COC zakorzeniona jest w wezwaniu Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i Fatimy do modlitwy i pokuty, które mają być zadośćuczynieniem za grzechy obrażające Serce Jezusa i Niepokalane Serce Maryi, a także ofiarą złożoną za nawrócenie grzeszników, w intencji Papieża, kapłanów i ich posługi oraz pokoju na świecie.

Cierpienie złożone w ofierze przez człowieka chorego jest uczestnictwem w paschalnym misterium Chrystusa i czyni go apostołem.    

     Był też czas na spotkania warsztatowe w małych grupkach, gdzie każdy uczestnik mógł zastanowić się i wypowiedzieć się na dwa zadane pytania:

-   jakie małe kroki w moim życiu prowadzą mnie do świętości

-   jakie elementy naszego życia pomagają stworzyć drogę do świętości w grupie przewodniej (w mojej parafii).

Czas rekolekcji był też czasem naszego zbliżenia się do Pana Boga poprzez codzienną wspólną  modlitwę poranną – Jutrznię,  Mszę świętą, koronkę do Bożego miłosierdzia oraz była możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. Różaniec odmawialiśmy indywidualnie. W piątek odprawiliśmy wspólnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji zaprzestania działań wojennych na Ukrainie i w Izraelu -  o pokój na świecie.

     Wszystkie konferencje wygłoszone przez ks. Wojtka były bardzo ciekawe, przejrzyste, podane w sposób bardzo dostępny dla słuchacza. Posługując się piękną polszczyzną i mając swobodną i płynną wymowę potrafił w sposób klarowny przedstawić ważne problemy.

     Gościnność „Domu Uzdrowienie Chorych”  jak zwykle była na najwyższym poziomie. Mieliśmy pokoje dwu osobowe z łazienkami, wygodne łóżka i bardzo zdrowe i bardzo smaczne wyżywienie. Atmosfera tego domu, dbałość o gości oraz życzliwość wszystkich sióstr dodawała nam pozytywnej energii i poczucia, że każdy z nas jest tutaj zauważony i zaopiekowany.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za gościnność. Bóg zapłać.

                                                                                                       Regina Grenda

(Zdjęcia po naciśnięciu w poniższy link)

2023 Głogów rekolekcje dla animatorów COC

Kalendarz Świętych

Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

POLECAMY

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl